Czy wiesz czemu sąd zleca sporządzenie opinii biegłemu? Po co wzywa się go na rozprawę, po co zadaje pytania? Chcesz wiedzieć czy opinia biegłego jest wiążąca dla sądu? Przeczytaj dzisiejszy artykuł i poznaj kilka ważnych faktów o prawie dowodowym.
Czym tak naprawdę jest opinia biegłego
Opinia biegłego to dowód w sprawie, w sytuacjach w których wymagana jest wiedza techniczna lub ekspercka a precyzyjniej wiadomości specjalne.
§ 1. W wypadkach wymagających wiadomości specjalnych sąd po wysłuchaniu wniosków stron co do liczby biegłych i ich wyboru może wezwać jednego lub kilku biegłych w celu zasięgnięcia ich opinii.
Art. 278. Kodeks postępowania cywilnego
§ 2. Sąd orzekający może pozostawić prawo wyboru biegłego sędziemu wyznaczonemu lub sądowi wezwanemu.
§ 3. Sąd oznaczy, czy opinia ma być przedstawiona ustnie, czy na piśmie.
Po co sąd zleca opinię biegłego
W wielu przypadkach sąd tak naprawdę nie ma innego wyboru jak powołać biegłego (lub biegłych) i zobowiązać do sporządzania opinii. Opinia biegłego jest niezbędna do wydania sprawiedliwego wyroku w imieniu Rzeczpospolitej Polskiej. Co nie znaczy, że sąd musi z góry osądzić sprawę zgodnie z wydaną opinią i uznawać ją za ostateczną i niepodważalną. Wręcz przeciwnie sąd a także strony, uczestnicy i ich obrońcy czy pełnomocnicy jak najbardziej mają prawo kwestionować każdą opinię biegłego w celu ochrony interesu swojego klienta lub dobra publicznego.
Czy opinia biegłego jest wiążąca dla sądu?
Nie. Opinia biegłego nie jest wiążąca dla sądu. Sąd jest niezawisły i niezależny i wydaje wyroki w oparciu o cały materiał dowodowy. Sąd ma prawo kwestionować legalność i wiarygodność dowodów a także ważyć ich znaczenie dla wydania ostatecznego wyroku.
Opinię biegłego można podważać samodzielnie – za pomocą specjalnego pisma zarzutów do opinii biegłego a także sąd z własnej inicjatywy może uznać daną opinię za bezwartościową lub wątpliwą i wyznaczyć innego biegłego do wydania drugiej opinii.
Co grozi za nie złożenie zarzutów do opinii biegłego
Konsekwencją nie złożenia zarzutów do opinii biegłego w terminie (a termin zazwyczaj jest krótki) jest uznanie dowód z opinii biegłego za przyznany zgodnie ze starą zasadą rzymską: dowód nie kwestionowany to dowód uznany. Tak więc w każdym wypadku gdy są ku temu podstawy należy opinię biegłego kwestionować, podważać i argumentować przeciwnie. Można także złożyć własną kontropinię prywatną.
Dowód nie kwestionowany to dowód przyznany
Czy opinię biegłego można podważyć?
Podsumowanie prawne o dowodzie z opinii biegłego – mecenas Natalii Nuutinen
Tak opinię biegłego można podważyć na wiele sposobów. Będą to między innymi:
- zarzuty do wiarygodności samego biegłego – jego wykształcenia i kwalifikacji,
- zarzuty do wiarygodności wydanej opinii – aktualności wiedzy, logiczności wywodu
- zarzuty do formy wydanej opinii
- zarzuty do zakresu wydanej opinii – wykroczenie poza zlecony przez sąd zakres, itp.
Co dalej?
Masz pytania dot. zasad wydawania opinii przez biegłych? Zostaw je w sekcji komentarzy pod tym artykułem. Chętnie na nie odpowiem. A jeśli zmagasz się z groźbą przymusowego leczenia odwykowego i rozważasz podważanie opinii biegłego zapoznaj się z ofertą poniżej lub wejdź w ten link.