Zerwanie umowy czy można zerwać umowę

Zerwanie umowy – trudne ale możliwe

Poznaj trzy legalne sposoby na rozwiązanie umowy: 1. upłynięcie okresu czasu, na który została zawarta, 2. za wypowiedzeniem lub 3. dzięki specjalnym zapisom umownym

Czy można zerwać umowę?

Tak większość umów można zerwać. Jednak każde zerwanie umowy należy przeanalizować pod kątem: 1. opłacalności ekonomicznej, 2. skuteczności prawnej. Analizą opłacalności ekonomicznej pozostawię bez komentarza jako, że jest to samodzielna i autonomiczna decyzja każdej osoby która rozważa decyzję o rozwiązaniu umowy. Za to jak najbardziej mogę podpowiedzieć jak zerwać umowę tak aby nie narażać się na przykre konsekwencje prawne w przyszłości, gdyby np. okazało się, że umowa tak naprawdę nie została skutecznie rozwiązania i „były” partner postarał się o nakaz zapłaty lub sądowy obowiązek wykonania dawnej umowy.

Z czym wiąże się rozwiązanie

Rozwiązanie umowy wiąże się z:

  1. ustaleniem, kim właściwie jest druga strona umowy
  2. ustaleniem jaki rodzaj umowy zawarto
  3. ustaleniem czy umowa przewiduje jakiekolwiek sposoby zrywania umów
  4. ustaleniem czy prawo przewiduje okoliczności w których można jednostronnie zerwać umowę
  5. ewentualnie i ostatecznie czy istnieje możliwość aby to sąd zerwał niekorzystną umowę.

Rozwiązanie, wypowiedzenie i odstąpienie – legalne sposoby rozwiązywania umów

Prawo umów zakłada, że umów trzeba dotrzymywać. Tak więc jeśli ktoś zobowiązał się, że umowa ma działać przez jakiś okres czasu, lub do momentu aż jakieś świadczenie zostanie spełnione to co do zasady trzeba warunki takich umów znosić.

Są jednak sposoby prawne rozwiązywania umów przed czasem. Niektóre z tych sposobów mogą uzgodnić między sobą strony umowy odpowiednimi klauzulami umownymi a są takie które przewiduje kodeks cywilnym lub inna odpowiednia w danej sytuacji ustawa a są też takie kiedy umowa może się okazać od początku nieważna lub zawiera oczywiście niewspółmierne zobowiązania w których można postarać się aby to sąd miarkował umowę lub orzekł jej nieważność.

Tak więc „zerwaniem umowy” może być:

  • upływ czasu na jaki została zawarta, choć druga strona argumentuje inaczej
  • faktyczne spełnienie świadczenia choć druga strona się na to nie zgadza
  • Wypowiedzenie umowy za okresem wypowiedzenia
  • Wypowiedzenie umowy za porozumieniem stron
  • Aneksowanie umowy zmieniające warunki rozwiązywania umowy
  • Wypowiedzenie umowy jednostronne z rażących przyczyn po drugiej stronie
  • Oświadczenie o wadach oświadczenia woli
  • Powództwo sądowe o uznanie umowy za nieważną
  • Odstąpienie od umowy zawartej na odległość
  • Odstąpienie umowy za opłatą odstępnego
  • Zaistnienie warunków wyższej konieczności

Tak więc jak widzisz przy zrywaniu umów warto skorzystać z pomocy prawnika aby chociażby prawidłowo nazwać sytuację w któej właściwie się znajdujesz i ustalić jakie regulacje prawne dotyczą twojej konkretnej sprawy.

Kiedy nie warto zrywać umowy

Decyzję o zerwaniu umowy zawsze musisz podjąć samodzielnie ale są takie sytuacje, w których jako profesjonalny radca prawny mogę doradzać Ci rozważenie rezygnacji z decyzji o zerwaniu umowy. Może tak być że znajdzie się sposób który uzsadnia”naturalne” rozwiązanie umowy czyli sytuację w której przestanie ona po prostu obowiązywać bez jakichkolwiek działań z twojej strony. Może być tak, że kwota odstępnego lub warunki narzucone przez drugą stroną mogą być po prostu zbyt uciążliwie i przysparzające kolejnych problemów prawnych. Czasem zamiast z „nieopłacalnej” umowy można zrezygnować w ten sposób, że zdecyduje się ją na jakąś inną chętną osobę.

Z mojej praktyki wynika, że osoby chętnie by chciała aby to sąd orzekł konieczność miarkowania umowy i zmieniła zapisy umów na bardziej korzystnie, jednak zazwyczaj tak się nie dzieje, gdyż sądy nie chcą ingerować w świętą zasadę pacta sund servanta i zasadę swobody umawiania się także, sąd miarkuje umowy w najbardziej skrajnych wypadkach.

Tak samo skorzystanie z możliwości unieważnienia umowy, czyli zajścia takiej fikcji jakby umowa nigdy nie została zawarta, zazwyczaj będzie wymagała od ciebie konsultacji z prawnikiem, gdyż może to być zbyt trudne do samodzielnego ustalenia i właściwie odradzałabym aby ktoś bez wykształcenia prawniczego brał się za zrywanie umów.

Jak zgodnie z prawem zerwać umowę

Jak wskazywałam na początku każdy rodzaj umowy może przewidywać inny sposób zrywania umowy. Umowę na piśmie zazwyczaj wypowiada się na piśmie. Skorzystanie z klauzuli odstępnego zazwyczaj rozwiązuje umowę w momencie wpłaty kwoty odstępnego. A odstąpienie w momencie dotarcia takiej wiadomości do drugiej strony. Jeśli potrzebujesz pomocy przy ustaleniu rodzaju umowy i ewentualnych sposobów na zerwanie umowy poznaj moją ofertę:

Zerwanie umowy – pomoc prawna

Kara za zerwanie umowy

Czy istnieje kara za zerwanie umowy? Co do zasady nie. Za karę można uznać klauzulę odstępnego która przewiduje możliwość zerwania umowy za wpłacenie ustalonej kwoty pieniężnej. Aby jednak tak się działo sama umowa musi mieć wpisaną taką klauzulę, a rzadko osoby pamiętają aby ją dopisać.

Karą za zerwanie umowy mogą być przykre konsekwencje prawne w razie nieumiejętnego zerwania umowy. Czyli np. osoby w przyszłości dostają nakaz zapłaty lub sądowy obowiązek wykonania umowy bo druga osoba dowodzi, że umowa wcale nie została w sposób legalny i skuteczny zerwana.

Pomoc przy zerwaniu umowy

Jeśli potrzebujesz pomocy przy zerwaniu umowy – analizy zapisów umownych lub przygotowania odpowiednich dokumentów to poznaj moją ofertę

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top